نگاه درست سرمایه گذاران ایرانی

1395/8/22

روزنامه شرق در گزارشی نگاه درست سرمایه گذاران ایرانی را در مقابل نمونه های موفق بین المللی به خواننده معرفی نموده است. میکامال کیش و بام لند تهران نمونه های ایرانی موضوع این گزارش هستند.

امروزه گردشگری و توریسم به یکی از صنعت‌های پر رونق برای کشورهایی که دارای جاذبه‌های سیاحتی هستند، تبدیل شده. در کشورهایی که درآمد خوبی از صنعت گردشگری دارند یکی از رایج‌ترین راه‌های جذب گردشگر بهره بردن از امکانات تفریحی است. این کشورها موفق شده‌اند با برنامه ریزی مناسب، از رابطه بین گردشگری و خرید استفاده کنند و سود خوبی را از این راه بدست آورند. در کشور ما هم چند سالی است که مراکز خرید در تلاش هستند تا با استفاده از رابطه‌ی بین گردشگری و خرید علاوه بر جذب گردشگران ایرانی، گردشگران خارجی را هم به کشور جذب کنند. رابطه بین گردشگری و خرید بهانه‌ای شد تا به بررسی برخی نمونه‌های خارجی و داخلی این مراکز خرید بپردازیم.

مرکز خریدی محصور کننده

دبی مال بزرگترین مرکز خرید در جهان است. همچنین این مرکز خرید که در سال 2008 در شهر دبی افتتاح شد، پربازدید ترین مرکز خرید در جهان است. این پروژه که در نزدیکی برج خلیفه واقع شده امکانات بی نظیری برای گردشگران دارد. گردشگرانی که از دبی مال بازدید می‌کنند مسحور امکانات این پروژه عظیم که در نزدیکی خلیج فارس قرار دارد، می‌شوند. با گشتن در این پروژه 20 میلیارد دلاری به راحتی می‌توان فهمید که برای هر دقیقه‌ای که یک نفر در دبی مال حضور دارد فکر شده و برای آن برنامه ریزی صورت گرفته است تا فرد از حضور در دبی مال خسته نشود. هر فرد قبل از ورود به فروشگاه‌ها‌ می‌تواند در محیط خارجی دبی مال استراحت کند و یا در شب از موسیقی و نورپردازی دبی مال لذت ببرد. آکواریوم غول پیکر این مرکز خرید از دیگر جاذبه‌های آن است که گردشگران زیادی را به دبی مال می‌کشاند. علاوه بر آکواریوم، گردشگران می‌توانند از پیست اسکی این مرکز خرید هم استفاده کنند. به طور کلی می‌توان گفت هر کسی که هر چیزی بخواهد می‌تواند در دبی مال به آن برسد و این مجموعه توانسته با جذب گردشگر از سراسر جهان پول زیادی را به کشور امارات بیاورد. دبی مال همچنین نمونه‌ی خوبی است که می‌توان آن را مثال زد و گفت: «با برنامه ریزی دقیق و ساخت مراکز خرید می‌توان گردشگران زیادی را جذب کرد و از طریق جذب گردشگر از نظر اقتصادی هم سود برد.»

بزرگترین در بهشت گرجستان

«متروسیتی» یکی از مراکز خرید است که در شهر باتومی گرجستان واقع شده، شهری که سالانه گردشگران زیادی را به این کشور می‌کشاند و به بهشت گرجستان معروف شده است. در سال‌های گذشته سعی شده که نمونه‌‌هایی شبیه به این مرکز خرید در ایران هم ساخته شود تا گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از آن استفاده کنند. متروسیتی که بزرگترین مرکز خرید شهر باتومی است، علاوه بر فروشگاه‌های مختلف که برندهای معتبر در آن قرار دارند دارای مراکز تفریحی از قبیل زمین بازی کودکان، سینما و و سالن بولینگ نیز هست. بازدید کنندگان از این مرکز خرید می‌توانند علاوه بر تفریح و خرید از رستوران‌های مختلف آن استفاده کنند و اوقات مفرحی را در مترو سیتی تجربه کنند.

توجه به فرزندان در مرکز خرید

ترکیه یکی از کشورهای موفق در جذب گردشگران در یک دهه اخیر بوده است. مرکز خرید فروم که در شهر استانبول ترکیه واقع شده بزرگترین مرکز خرید در اروپا است. فروم با توجه به امکانات تفریحی مختلفی که برای فرزندان دارد، اولین انتخاب خانواده‌ها برای خرید در استانبول است. در کنار امکاناتی که برای فرزندان در این مرکز خرید وجود دارد، اولین آکواریوم غول پیکر ترکیه هم در فروم افتتاح شده و برای کسانی که برای خرید به فروم می‌آیند یکی از جاذبه‌های گردشگری است. این مرکز خرید توانسته با توجه به نیازهای فرزندان و خانواده‌ها درآمد خوبی را از طریق جذب گردشگر بدست آورد. 

مرکز خرید بام لند

مرکز خرید بام لند

سرمایه گذاری‌های جدید در ایران

در ایران هم در جزیره کیش مرکز خرید میکامال در تلاش است تا شرایطی شبیه به مراکز خرید شناخته شده در جهان به وجود آورد تا بتوان به جذب گردشگر از طریق این مراکز خرید پرداخت. همچنین مرکز خرید بام‌لند که در نزدیکی دریاچه چیتگر در تهران قرار دارد و به زودی افتتاح می‌شود هم در تلاش است تا با استفاده از موقعیت نزدیکی به ساحل دریاچه و اشراف به دریاچه چیتگر، مرکز خرید متفاوتی را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورد. مزیت بام‌لند نسبت به دیگر مراکز خرید نزدیکی آن به دریاچه چیتگر است.